Charakterystyka ismeny i antygony

Pobierz

Obie siostry były bardzo piękne.. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny: Antygona i Ismena są siostrami, posiadają pewne cechy wspólne ale właściwie stanowią swoje przeciwieństwo.. Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.. Ostatnie potomkinie tragicznego rodu Labdakidów.. PROSZĘ :))Odpowiedzi do karty pracy Spór Ismeny i Antygony Antygona - złamię zakaz Kreona, ponieważ: • kocham brata; • w ten sposób uszanuję prawa bogów i nie ściągnę na siebie ich gniewu; • zginę, ale honorem - wierna temu, co uważam za słuszne; • gdy ukarzą mnie śmiercią, podzielę los brata - będę bliżej niegoCharakterystyka Antygony i Ismeny.. Córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa oraz Eteoklesa.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Antygona - młoda kobieta, która miała w sobie na tyle odwagi, aby sprzeciwić się wielkiemu Kronosowi (On nie ma nad moimi prawa) i złamać jego nakaz.Antygona i Ismena to bohaterki tragedii Sofoklesa pt. "Antygona"..

Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza.

Wygląd zewnętrzny obu sióstr powinien być oszołamiający.Przydatność 70% Charakterystyka Antygony.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Cechował ją upór w walce o słuszną sprawę.Antygona jest siostrą Ismeny oraz zmarłych w bratobójczej walce Polinejkesa i Eteokla.. Jej narzeczonym jest Hajmon, syn Kreona- jej wuja i władcy Teb.. Jest ostatnią z rodu Labdakidów.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty.. Jej bunt wobec zakazu nowego władcy, godzący w cześć jej brata oraz w pośmiertny spokój jego duszy jest zrozumiały, ponieważ Antygona jest porywczą i łatwo wybuchającą, zdecydowaną i energiczną kobietą.Charakterystyka Antygony 29 lutego 2020 0 Przez admin .. Obie siostry mieszkają w Tebach.. Były siostrami, lecz posiadały więcej różnic niż podobieństw.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. O urodzie Ismeny wspomina przewodnik chóru, a o urodzie Antygony mówi już wielka miłość Hajmona.Antygonę i Ismenę, główne bohaterki dramatu Sofoklesa pt."Antygona ", poznajemy jako kazirodcze córki Edypa i Jokasty..

Zna swoje obowiązki, wie, które wartości należy cenić, rozumie, co jest jej powinnością.Antygona - krótka charakterystyka.

Wywodzą się z rodu Labdakidów, są córkami Edypa i Jokasty.. Wbrew rozkazowi Kreona postanawia sama pogrzebać swego brata bez względu na konsekwencje.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny Antygona i Ismena to bohaterki dramatu Sofoklesa Antygona.. Najważniejsze dla niej jest przestrzeganie prawa boskiego - niezależnie od winy zmarłego należy go pogrzebać.Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. Miały dwóch braci - Polinika i Eteokla - którzy zginęli w bratobójczej walce o tron Teb.. Ismena to siostra Antygony, Polinejkesa i Eteoklesa.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. " Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów , córka Edypa i Jokasty.. Napisano 13-12-2005 17:56, przez [email protected] Witaj.. Antygonę oceniam pozytywnie, gdyż była osobą uczuciową, pobożną oraz odważną.. Edyp z kolei był synem Lajosa a ten synem Labdaka - króla, na którego spadło przekleństwo prześladujące odtąd dynastię.. Antygona to tytułowa i główna bohaterka tragedii autorstwa Sofoklesa.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.Przydatność 50% Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny..

O wyglądzie Antygony i Ismeny wiemy tylko tyle ,że było bardzo piękne.Sofokles - Antygona - Ismena - charakterystyka bohaterki - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.

(2/2) Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie .. Rozpacza nad śmiercią swoich braci, ale respektuje zakaz Kreona dotyczący grzebania zwłok PolKierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Są córkami Edypa i Jokasty, kazirodczego związku.. Antygona - osoba pełna dumy rodowej, głęboko religijna i kochająca jednakowo obu braci, prawa boskie uznaje za ważniejsze od praw dyktowanych przez władcę ziemskiego; porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i wytrwała; wrażliwa.. Siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Antygona i Ismena, bohaterki tragedii greckiej, "Antygony" Sofoklesa, są dwiema siostrami, córkami Jokasty i Edypa z przeklętego rodu Labdakidów.. Antygona i Ismena są córkami Edypa i Jokasty.. Odważna, dumna, wyniosła i pewna swych racji.. Antygona jest młodą dziewczyną o silnym charakterze.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Antygona i Ismena są bohaterkami dramatu Sofoklesa pt. "Antygona".. Antygona to buntowniczka, kobieta wojownicza.. Wydaje się, że każda z sióstr zawiniła - Antygona zbytnią porywczością, a Ismena zbytnią zachowawczością.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny: Antygona i Ismena są siostrami, posiadają pewne cechy wspólne, ale zasadniczo stanowią swoje przeciwieństwa..

Mieszkają w swoim rodzinnym mieście Teb.charakterystyka Antygony i Ismeny... Antygona i Ismena to dwie bardzo różniące się postacie.Antygona, córka i siostra królewska, jest pełna dumy rodowej.

Są siostrami poległych w bratobójczej walce Etoklesa i Polonika .. Sprzeciwia się rozkazowi Kreona z dumą"Antygona" - streszczenie szczegółowe Czas i miejsca akcji w "Antygonie" Antygona - charakterystyka szczegółowa "Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w "Antygonie" Sofoklesa Streszczenie "Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr greckiAntygona - główna i tytułowa bohaterka tragedii; córka Edypa i Jokasty, jest dzieckiem kazirodczego związku.. Obie siostry były bardzo piękne.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.. Mieszkają w Tebach w Grecji.Antygona.. Ismena jest bierna , słaba , lękliwa .Boi się sprzeciwić królowi , dlatego odmawia pomocy siostrze .Godzi się z tradycyjną sytuacją kobiety , która będąc z natury słabszą , musi ulegać mężczyźnie i słuchać poleceń.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką Edypa i Jokasty, siostrą Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Antygona.. Mają dwóch zmarłych braci Eteoklesa i Polinejkesa.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Mają dwóch braci, Eteoklesa i Polinejkesa poległych w bratobójczej walce.. Przeżywa .Ismena - siostra Antygony .Jej rola w tragedi ogranicza się do podkreślenia wyjątkowości Antygony poprzez kontrast.. Zaletami tytułowej postaci były niewątpliwie odwaga i pobożność, które pozwoliły jej wystąpić przeciwko władzy państwowej.W charakterystyce bohaterów Antygony ważną rolę odgrywa klątwa ciążąca nad rodem.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Należą do mitycznego rodu Labdakidów obciążonego klątwą.. Natomiast Kreon to mężczyzna w średnim wieku noszący królewskie stroje i insygnia władzy.. Postanowiła zaryzykować swoje życie i pochować swojego zmarłego brata, mimo iż Kreon zakazał tego.. Ale Antygona była odważna, nie bała się śmierci.. Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Postawa której siostry jest słuszniejsza - bunt Antygony czy pokorne podporządkowanie się Ismeny?.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt