Charakterystyka antygony na podstawie cytatów

Pobierz

Wyniki rozważań są na bieżąco zapisywane na tablicy.. Tok lekcji: I Czynności organizacyjne.. Po zamurowaniu Antygony, twierdzi, że jest winny i że wypełnia swój obowiązek.. Tebański pałac królewski stał się miejscem tragedii.. Dziewczynka lat około jedenastu, ubrana w bardzo krótką, wąską i brzydką su-kienkę z szarożółtej wełny.. W dążeniu do celu była bardzo konsekwentna.. Notatka może przyjąć następującą formę.. Jako brat Jokasty objął po śmierci synów Edypa rządy w Tebach.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Antygona była osobą bardzo religijną.. Nie boi się przeciwstawić królowi Teb - swojemu wujkowi.. Analiza i interpretacja tekstów kultury.. Antygona przypomina mi księżniczkę, zresztą była nią z pochodzenia.. Zastanówcie się nad ich treścią i wpiszcie do tabeli, wynikające z cytatów motywy postępowania Jacka Soplicy oraz spróbujcie określić na ich podstawie jego cechy charakteru.. CHARAKTERYSTYKA KREONA I ANTYGONY Kreon mąż Eurydyki i ojciec Hajmona, Sofokles uczynił go drugim ważnym, obok Antygony bohaterem dramatu.. Moim zdaniem postać Antygony jest godna uwagi przez swoją postawę i dorosłe zachowanie.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny Antygona i Ismena to bohaterki dramatu Sofoklesa Antygona.. Wywodzą się z rodu Labdakidów, są córkami Edypa i Jokasty..

... Antygona i Ismena są ze sobą zestawione na podstawie kontrastu.

Charakterystyka.. Antygona jets osobą bardzo odważną Decyduje się na złamanie zakazu władcy, aby zapewnić godny spoczynek swemu bratu-Polnejkesowi.. Na głowie miała wyblakły .CHARAKTERYSTYKA KREONA I ANTYGONY.. Wbrew zakazom władcy Teb zdecydowała się na pochowanie brata, Polinejkesa, którego okrzyknięto zdrajcą, gdyż występując przeciwko rządzącemu bratu - Eteoklesowi, doprowadził do wojny domowej.2.. Jest córką Edypa oraz siostrą Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Racje Kreona Racje Antygony Pragnie wzmocnić władzę królewską.. Uważa prawo boskie za najwyższe, dlatego sprzeciwia się Kreonowi co wskazuje… Czytaj dalej →Zobacz 1 odpowiedź na zadanie: Napisz charakterystykę Antygony .. Z czym można porównać obraz pod tytulem Daniel w jaskini lwów .jaką role pelnia lwy i z czym mozna je porównać, i jak sie wiążą z postacią lucką.. Antygona - młoda kobieta, która miała w sobie na tyle odwagi, aby sprzeciwić się wielkiemu Kronosowi (On nie ma nad moimi prawa) i złamać jego nakaz.1 1 Autorka scenariuszy: Anna Waga Scenariusze lekcji języka polskiego opracowany na podstawie podręcznika do kształcenia literackiego i językowego dla klasy trzeciej gimnazjum Świat w słowach i obrazach autorstwa Witolda Bobińskiego.. 23 października 2020 0 Przez admin .. Usadzenie uczniów do dyskusji..

Proszę jedyniie o sprawdzenie ...Antygona - charakterystyka szczegółowa Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.

Taka charakterystyka wydaje się być dosyć krzywdząca, bowiem należy pamiętać, że mężczyzna chciał chronić swojego ojca przed zgubnymi skutkami "przyjaźni" z kłamcą.Charakterystyka prezesowej zasławskiej na podstawie cytatów.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Książęce cechy to przede wszystkim godność w każdej sytuacji oraz to, że miała w sobie dużo dumy.. Była bardzo odważną dziewczyną, nie bała się pochować swojego brata, za co groziła jej śmierć.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu .charakterystyka danusi i Jagienki Zemsta-charakterystyka Porównawcza Cześnika I Rejenta charakterystyka Cześnika i Rejenta _____ Są to prace na poziomie gimnazjum za charakterystykę Alka i Antygony dostałam 5+ a za 5:) Oczywiście są one mojego autrstwa :) Mam nadzieje, że komuś się przyfdadzą.. Charakterystyka Bilba Bagginsa .Nie pozwala, by Antygona sprzeciwiła się mu i tym samym wystawiła go na pośmiewisko: "Lepiej, gdy trzeba zginąć z ręki męża, niż dożyć hańby w porażce z kobietą".. Kształcenie literackie i kulturowe .Na podstawie przytoczonych cytatów można wysnuć wniosek, że Damis jest agresywnym, skorym do bijatyki młodzieńcem, używającym zamiast rozumu pięści..

2021-01-11 21:44:14 Mam do napisania esej o Sokratesie lub Arystotelesie.Przywilej władzy (na podstawie "Antygony").

A dłużej mi zmarłym miłą być trzeba, niż ziemi mieszkańcom, bo tam zostanę na wieki.Charakterystyka Antygony Posted on 15 września 2014 by admin Antygona to tytułowa bohaterka dramatu Sofoklesa.Pochodzi z rodu Labdakidów,jest córką Edypa i Jokasty.Ma siostrę Ismenę i dwóch braci:Polinejkesa i Eteolka.Ma także męża Hajmona,który jest synem Kreona-władcy Teb.ANTYGONAAntygona jest siostrą Polinejkesa i Eteoklesa, dzieckiem kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. WypowiedźPrzydatność 50% Charakterystyka Antygony z cytatami.. Była bardzo uparta i potrafiła postawić na swoim.. Bogata i dobra kobieta, po siedziemdziesiątce.. Wobec zakazu pochowania przez Kreona jednego z braci, zachowują się zupełnie inaczej, choć obie .Podstawa programowa Gimnazjum Język polski II.. Prawo ustanowione twardą ręką Kreona, króla Teb, stało się przyczyną łańcucha nieszczęść.. Uczeń charakteryzuje postać mówiącą w utworze., Nowa podstawa programowa r. Szkoła podstawowa - Język polski klasy - I.. 3 marca 2020 0 Przez admin Kordian, bohater dramatu Juliusza Słowackiego, przedstawiony zostaje w pierwszym akcie utworu jako piętnastoletni chłopiec.. Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa..

Nr cytatów: 642 - 651, 653 - 672, 687 - 697, 720 - 728, 730, 798 - 807 - 817.Antygona jest zuchwała i odważna.

Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Dba o swój autorytet, jestCharakterystyka pośrednia - polega na przedstawianiu bohatera w różnych sytuacjach, na podstawie których czytelnik może wnioskować o cechach bohatera po jego zachowaniu, jak w ramce poniżej.. Antygona śmierci się nie bała.Antygona była zaręczona z Hajmonem, który był synem Kreona, władcy Teb.. Antygona wiedziała czego chce oraz była pewna swoich racji.Charakterystyka Antygony.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. Jest osobą wrażliwą na krzywdę innych, pozytywistką, postulaty pozytywistów wciela w życie w swoim majątku.zamieszczonych w ramce na str. 25 (podręcznik).. Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Antygona.. Nauczyciel proponuje, by uczniowie przedstawili racje Kreona i Antygony.. II Przeczytanie charakterystyki Antygony, zwrócenie uwagi na ocenę postaci.. Pomoce dydaktyczne: przybory piśmiennicze, lektura, stół dyskusyjny.. Opracowanie Antygony Sofoklesa Czas realizacji: 5 godzin lekcyjnych Miejsce realizacji: sala szkolna Wstęp: Antygona Sofoklesa to jedna z obowiązkowych .Słynne cytaty z Antygony Sofoklesa Kolekcja kilku najsłynniejszych i najczęściej powtarzanych cytatów z tragedii Sofoklesa - Antygony.. Kreon bardzo wierzy w to, co robi.. Według informacji zdobytych przez Piotra Pietrowicza Łużyna Sonia wyprowadziła się z mieszkania, które wynajmowała z powodu Lebiezatnikowa: "to z pana powodu musiała się wynieść" Sofia Siemionowna Marmieładow jest szanowana przez Lebiezatnikowa:Zemsta-charakterystyka Porównawcza Cześnika I Rejenta charakterystyka Cześnika i Rejenta _____ Są to prace na poziomie gimnazjum za charakterystykę Alka i Antygony dostałam 5+ a za 5:) Oczywiście są one mojego autrstwa :) Mam nadzieje, że komuś się przyfdadzą.. Formy pracy: Dyskusja panelowa, praca indywidualna.. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.Sonia - charakterystyka na podstawie relacji z Andrzejem Siemionowiczem Lebiezatnikowem.. Może liczyła na wyjątek przez wzgląd króla na pokrewieństwo, lecz sądzę, że Antygona nawet o tym nie pomyślała..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt